O PROJEKCIE

Założeniem projektu jest uzyskanie oraz podniesienie kwalifikacji w obszarze księgowości, zakończonych egzaminem zewnętrznym. Przeznaczony jest dla osoby dorosłych zainteresowanych z własnej inicjatywy zdobyciem, uzupełnieniem lub podniesieniem kwalifikacji zawodowych poprzez realizację pozaszkolnych form kształcenia ustawicznego, będących mieszkańcami woj. świętokrzyskiego, powiatu staszowskiego i opatowskiego.
Każdy kurs kończy się egzaminem zewnętrznym. Zdobyty certyfikat potwierdza posiadane kwalifikacje zawodowe w obrębie zawodu Księgowy zgodnie z klasyfikacją MPiPS.
Według barometru zawodów badanych przez WUP Kielce w roku 2019, księgowy są i będą zawodem deficytowym w powiecie opatowskim i staszowskim. Ze względu na wysoki stopień bezrobocia w powiecie opatowskim (13,3%), umiarkowany w powiecie staszowskim (7,4%) oraz wysokie zapotrzebowanie na zawód księgowego w tych powiatach osoby, chcące zdobyć lub podnieść kwalifikacje, poszukują szkoleń umożliwiających zdobycie wiedzy oraz uzyskanie dokumentacji potwierdzających kompetencje zawodowe. Szkolenia księgowe są drogie i bardzo często realizowane w dużych aglomeracjach np. w Kielcach. Sektor usług księgowych jest szansą na zaistnienie na rynku pracy nawet dla osób z niskim wykształceniem, ponieważ pracodawcy niejednokrotnie wyżej stawiają umiejętności interpersonalne niż wykształcenie. Ponadto osoby, które nie podnoszą kwalifikacji w zawodzie księgowy są mniej atrakcyjni na rynku pracy z uwagi na zmieniające się przepisy i prawo.
Instytut Rozwoju Osobistego Sp. z o.o. w ramach projektu „ Szansa na lepsze jutro” o numerze RPSW.08.05.03-IZ.00-26-240/19 zaplanowało realizację 3 zadań:
- Kursy księgowe I i/lub II stopnia
- Walidacja i certyfikacja kursów na księgowego I i/lub II stopnia
Dofinansowanie kursów skierowane jest w szczególności do osób:
- zamieszkałych w powiecie opatowskim lub staszowskim,
- nie posiadających kwalifikacji zawodowych lub pragnących uzupełnić swoją wiedzę,
- nieuczestniczących w kursach zawodowych w ciągu ostatnich 2 lat
- powyżej 18 roku życia,
- w szczególności dla 80 osób z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym
- pracujących oraz bezrobotnych
- dla łącznie 160 osób po 18 r.ż. (120 kobiet, 40 mężczyzn),
Projekt realizowany jest w okresie 2 września 2019 r. – 30 kwietnia 2021 r.
Zaświadczenia o jego ukończeniu, zgodne ze wzorem MEN
Osoby, które pomyślnie przejdą proces rekrutacji zobowiązują się do wzięcia udziału w całym wybranym kursie, do obecności w co najmniej 80% zajęć oraz do podejścia do egzaminu zewnętrznego. Po zakończonym kursie uczestnicy projektu uzyskają wydane przez organizatora zaświadczenia o jego ukończeniu, zgodne ze wzorem MEN.
Ukończenie kursu obliguje uczestnika projektu do przystąpienia do egzaminu zewnętrznego – proces walidacji i certyfikacji.
Uzyskanie certyfikat upoważnia do wykonywania zawodu w Polsce oraz za granicą.
Bezpłatne kursy księgowe I i/lub II stopnia
- Profesjonalna kadra
- Zajęcia praktyczne
- Skrypt dla wszystkich uczestników kursu
- Kursy zakończone egzaminem zewnętrznym potwierdzającym posiadane kwalifikacje zawodowe w obrębie zawodu Księgowy zgodnie z klasyfikacją MPiPS
- Certyfikaty zgodne ze wzorem Rozporządzenia MEN
- Przerwa kawowa oraz obiad
Kryteria rekrutacji na kursy
- Spełnienie wymogu związanego z wiekiem oraz adresem zamieszkania,
- Wyrażenie zgody na udział w szkoleniu,
- Kursanci mogą wziąć udział w kursie na księgowego I stopnia, w kursie na księgowego II stopnia, w kursie na księgowego I i II stopnia
- Kolejność zgłoszeń stwierdzona na podstawie daty wypełnienia Karty rekrutacyjnej.